Najmniej awaryjne ciągniki siodłowe
Ciągniki siodłowe są filarem każdej firmy transportowej. Dzięki nim możliwe są łańcuchy dostaw towarów na całym świecie. Niestety ich ciągły charakter pracy powoduje, że są wyjątkowo intensywnie eksploatowane, co pociąga za sobą potrzebę ich wymiany na nowsze modele.
Pojazdy te przejeżdżają setki tysięcy kilometrów z ogromnym obciążeniem. Jest więc rzeczą zupełnie naturalną, że przytrafiają się im mniejsze bądź większe usterki. Tymczasem pojazd, który nie jeździ, nie zarabia. Dlatego przed wyborem pojazdów do swojej floty warto zwrócić uwagę na te najmniej awaryjne, które dzięki temu będą przynosić największe dochody.
Używane ciągniki siodłowe – czy w ogóle warto?
Biorąc pod uwagę awaryjność oczywistym wydaje się fakt, że nowe pojazdy, co do zasady, będą najmniej awaryjne. Jednak równie oczywiste jest to, że cena zakupu nowego ciągnika siodłowego jest wyższa, niż pojazdu z rynku wtórnego.
Samochody ciężarowe pochodzące z rynku wtórnego potrafią zadziwić swoimi osiągami, wyposażeniem i sprawnością. Nierzadkie są przypadki, w których posiadające wysokie, sześciocyfrowe przebiegi pojazdy jeżdżą zupełnie bezproblemowo. A zdarzają się i egzemplarze z ponad milionowymi przebiegami, które wciąż nie mają dosyć! Mimo wszystko nie należy zdawać się na zupełny przypadek i uczestniczyć z zamkniętymi oczami w rynkowej ruletce. Świadomość stanu technicznego i umiejętność jego oceny jest tutaj absolutnie kluczowa.
Najmniej awaryjne ciągniki siodłowe w branży – przykłady:
Przejdźmy do rzeczy. Biorąc pod uwagę awaryjność używanych ciągników siodłowych w połączeniu z ich ekonomią jazdy, użytecznością, warunkami pracy kierowcy w ocenach użytkowników najlepiej wypadają:
• Ciągniki siodłowe marki DAF
DAF, to holenderska firma, której pojazdy są wyjątkowo często widziane na międzynarodowych drogach. Warto zaznaczyć, że Polska jest jednym z największych importerów pojazdów tej marki.
Od lat bardzo dobrą opinią cieszą się ciągniki siodłowe tej marki z linii XF. To bardzo częsty wybór i podstawowe „woły robocze” wielu firm w branży TSL. Są bardzo częstym celem poszukiwań ciągników siodłowych z wtórnego rynku. Charakteryzują je słynące z doskonałych parametrów i niezawodności jednostki napędowe PACCAR MX-11 i MX-13. Posiadają też chwaloną za ilość przestrzeni kabinę i nowoczesne wyposażenie.
• Ciągniki siodłowe marki MAN
W zestawieniu nie mogło zabraknąć niemieckich samochodów MAN, które słyną z trwałości i nieprzejednanej zdolności do pracy nawet w najcięższych warunkach. Szczególną uwagę warto zwrócić na linię pojazdów MAN TGX z uważanymi za niezniszczalne silnikami typu D15, D26 i D38, pozwalającymi na eksploatację równie bezawaryjną, co ekonomiczną. Linia TGX to również doskonały i przez długie lata niesprawiający kłopotów układ napędowy. Cechy te zostały docenione 2021 roku, kiedy to MAN TGX otrzymał tytuł “International Truck of the Year”.
• Ciągniki siodłowe marki Volvo.
Skandynawskie podejście do bezpieczeństwa obecne w linii Volvo FH bardzo dobrze współgra z utrzymaniem możliwie jak najdłuższej bezawaryjności nawet na najdłuższych trasach. Linia FH została stworzona do transportu długodystansowego i pracy nawet w najtrudniejszych warunkach.
Samochody Volvo FH zostały bardzo dobrze zabezpieczenie przed korozją i nie boją się żadnych warunków atmosferycznych. Wyposażone w mocny i wytrzymały silnik D13 step E o różnych konfiguracjach mocy są bardzo dobrą opcją podczas poszukiwania używanych ciągników siodłowych.
Czytaj też: Norma Euro 6d-TEMP >>
Kupić, czy nie kupić?
Poszukiwania używanego pojazdu użytkowego, zwłaszcza pokonującego w swoim technologicznym życiu setki tysięcy kilometrów ciągnika siodłowego, nie jest może rzeczą zupełnie prostą, jednak może być rozwiązaniem bardzo opłacalnym.
Szczególnie istotnym jest ocena bieżącego stanu technicznego. Warto przyjrzeć się wszystkim ważnym elementom, jak silnik, układ hamulcowy, zawieszenie i opony. Każdy z tych elementów może mieć znaczny wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność pojazdu, a ich wymiana lub naprawa może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Zwróć uwagę na historię pojazdu. Jak intensywnie był eksploatowany? Czy był regularnie serwisowany?
Być może warto skorzystać z firm pośredniczących w zakupie, które w sposób rzetelny ocenią stan pojazdu za Ciebie.
Korzystając z usług takiej firmy, kupujący otrzymuje wiedzę nie tylko o bieżącej kondycji technicznej maszyny, ale również informacje na temat tego, jakie naprawy lub wymiany części były już dokonane. Warto skorzystać z każdej możliwości, aby zwiększyć swoja szansę na bezpieczną inwestycję, zwłaszcza jeśli nie posiadasz doświadczenia w zakresie zakupu używanych pojazdów ciężarowych lub po prostu nie masz na to czasu.
Pamiętaj, że koszt zakupu powinien być adekwatny do jakości pojazdu, jego wyposażenia i historii, a w przypadku zakupu ciągnika siodłowego z importu, sprawdź informacje o dodatkowych kosztach związanych z opłatami celnymi i transportem.
Podsumowując, zakup używanego ciągnika siodłowego może być korzystnym rozwiązaniem, o ile zostanie przeprowadzony z rozwagą, a dokładna ocena stanu technicznego pojazdu, historia użytkowania oraz ekonomiczne aspekty zakupu będą podstawowymi elementami, o jakie oprzesz swoją decyzję o wyborze.
Zobacz naszą ofertę wartych zakupu ciągników siodłowych z pewnym stanem technicznym i sprawdzoną historią użytkowania:
Ciągniki siodłowe w ofercie Giełdy DBK