Tempomat PCC – oszczędność każdej kropli paliwa
Realia rekordowych notowań cen paliw sprawiają, że ograniczenie spalania może być kluczowe dla przetrwania w branży transportowej. Aerodynamika nie wystarcza. Aby zminimalizować koszty paliwa, ciężarówki muszą być wyposażone w coraz bardziej zaawansowane technologie wspomagające jazdę. Jednym z ciekawszych dodatków, który wpływa na oszczędność paliwa, jest Tempomat PCC.
Tempomat PCC (Predictive Cruise Control) to system, który pozwala na utrzymanie prędkości na poziomie wybranym przez kierowcę, bez konieczności użycia pedału gazu. To oczywiście potrafi każdy tempomat. Ale PCC idzie o wiele dalej. Główną istotą jego działania jest używanie danych o nachyleniu terenu z map 3D i lokalizacji pojazdu z GPS w kombinacji z analizą pozycji innych uczestników ruchu drogowego wokół ciężarówki.
Jak dokładnie działa tempomat PCC?
Tempomat PCC wykorzystuje zaawansowane algorytmy obliczeniowe wykorzystujące dane z map 3D, systemu GPS i własnych radarów, aby ustalić najbardziej efektywną prędkość jazdy przy bieżących warunkach i na danej trasie.
System samodzielnie oblicza odpowiedni moment oraz tempo przyspieszania lub zwalniania, a także reaguje na warunki i sytuacje drogowe, takie jak wzniesienia, skrzyżowania, wjazdy na autostrady, czy zbliżające się inne pojazdy. Najciekawsze jest to, że mając więcej danych, robi to lepiej, niż najbardziej doświadczony kierowca.
Zwiększa prędkość jeszcze przed wzniesieniem, aby ciężarówka odpowiednio się rozpędziła. Gdy dojeżdża do szczytu, zmniejsza gaz aby pozwolić jej się swobodnie stoczyć.
Ważną funkcją tempomatu PCC jest umiejętne hamowanie silnikiem. System rozpoznaje, czy sytuacja na drodze wymaga zredukowania prędkości, ale można to zrobić jeszcze bez użycia hamulców i wówczas zaczyna hamować silnikiem. Bierze pod uwagę np. pojawienie się przeszkody, ruch innych pojazdów, czy ograniczenie prędkości. Wówczas dostosuje prędkość tak, aby uniknąć niepotrzebnego hamowania. Dzięki temu oszczędza paliwo, ale i hamulce, co przekłada się na zmniejszanie dalszych kosztów eksploatacji pojazdu.
Tempomat PCC wykorzystuje również funkcję automatycznej zmiany biegów TraXon i dobiera najbardziej ekonomicznego przełożenie.
Czytaj też: Najmniej awaryjne ciągniki siodłowe >>
Ile jest w stanie zaoszczędzić Tempomat PCC?
Oszczędności paliwa mogą sięgać nawet 5-8%. Dla firm przewozowych posiadających całą flotę pojazdów, może to być ogromna oszczędność. Oczywiście tempomat PCC to wciąż opcja niestandardowa, a więc dodatkowo płatna, ale jej koszt jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca.
Nie bez znaczenia jest także pozytywny wpływ na ekologię – mniejsze spalanie, to przecież mniejszy ślad węglowy i mniej szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery. A w przypadku transportu liczy się efekt skali. Kiedy systemy tego typu staną się bardziej powszechne w całej branży, korzyści mogą być naprawdę istotne.
Komfort i bezpieczeństwo
Ale tempomat PCC to nie tylko oszczędność paliwa – to również komfort i większe bezpieczeństwo. Choć nie zastępuje kierowcy w takim stopniu, jak potrafią niektóre systemy autonomicznej jazdy, to jednak odciąża go i sprawia, że mniej się męczy i dłużej jest w stanie zachować koncentrację.
Ma też bardziej bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ wykorzystuje systemy hamowania awaryjnego czy asystenta pasa ruchu. W przypadku nagłej zmiany sytuacji na drodze, reaguje i zapobiega ewentualnym kolizjom.
W jakich ciężarówkach znajduje się tempomat PCC?
Tempomat PCC jest dostępny w ciężarówkach DAF. Ale inne firmy mogą stosować podobne rozwiązania. Wszystkie one zaliczają się do grupy tempomatów aktywnych/ adaptacyjnych. Najbardziej znane są:
ACC – Adaptive Cruise Control, to chyba najbardziej znany system tempomatu adaptacyjnego w branży ciężarówek. Umożliwia utrzymywanie stałej prędkości i odstępu od pojazdu poprzedzającego, poprzez automatyczne regulowanie prędkości jazdy i hamowania.
ISA – Intelligent Speed Adaptation, to system, który wykorzystuje kamery i czujniki, aby monitorować ograniczenia prędkości na drodze i w sposób automatyczny dostosowywać prędkość pojazdu.
TJA – Traffic Jam Assist, to system, który umożliwia efektywną jazdę w korkach, z definicji więc najlepiej sprawdza się w pojazdach głównie użytkowanych w miastach. Automatycznie utrzymuje stały odstęp od pojazdu przed nami i samodzielnie przyspiesza lub hamuje podążając za ruchem na drodze.
ACC+ – Active Cruise Control Plus pozwala na utrzymywanie stałej prędkości i odstępu od pojazdu poprzedzającego, ale dodatkowo umożliwia zmianę prędkości jazdy na podstawie warunków drogowych, takich jak zakręty czy nachylenie drogi.
PPC – Predictive Powertrain Control – system uwzględnia topografię terenu i przebieg trasy, a także rozpoznanie znaków drogowych. Z wyprzedzeniem dobiera biegi i momenty ich przełączania oraz efektywną pod kątem ekonomii prędkość poruszania się.
Jak widać, różnią się w szczegółach technologicznych, pomysłach na sposób działania i stopniach zaawansowania, ale idea wszystkich jest podobna – pomóc kierowcom pojazdów ciężarowych zaoszczędzić paliwo oraz zwiększyć komfort ich pracy i bezpieczeństwo na drodze.
Czytaj też: Rozwój technologiczny w branży pojazdów użytkowych: Co nas czeka? >>